מצטערים, אין לך הרשאה להדפיס.

 

ניתן לרכוש מנוי לאתר בטלפון: 03-6186141.

 

פסיקת פיצוי מסוג עגמת נפש בתביעות ליקויי בניה

עו"ד אילן שרן
תאריך הוצאה נובמבר 2023

 

לתוכן העניינים של הספר - לחץ/י כאן

 

יחסי קבלן ורוכש דירה הפכו מזה שנים רבות נושא לשלל פסיקה של בתי-המשפט על כל ערכאותיהם. סוגיית גובה הפיצוי בשל גילויים של ליקויי בניה מוצתה למעשה על-ידי מומחים, בין אלה שהעדיף בית-המשפט ובין מומחה שמונה על-ידי בית-המשפט. תחום נזק אחד נותר בעצם רק להערכתו של בית-המשפט בלבד. זהו תחום הערכת הנזק שנגרם לרוכש הדירה בשל עוגמת נפש.

 

ראש הנזק של "עוגמת נפש" נותר רובו ככולו נתון אך ורק להערכת בית-המשפט ובהיעדר כללים חד-משמעיים לדרך חישובו הציבו בתי-המשפט רק מסגרות כלליות בתוכן יעריך בית-המשפט את גובה הפיצוי לו יהא זכאי רוכש דירה שנתגלו ליקויי בניה בדירתו - גם אם אלה תוקנו בסיכומו של דבר על-ידי הקבלן.

 

מכאן, נולדה החשיבות של חיבורו של הספר שלפנינו העוסק לא רק בקביעת הכללים בהם ישתמש בית-המשפט בבואו להכריע את הענקת פיצוי בשל עוגמת נפש אלא גם בהבאת דוגמאות מתוך פסקי-הדין על כל ערכאותיהם תוך הדגש של גובה הפיצוי שכל בית-משפט אכן פסק.

 

חיבור זה נכתב בידי המחבר שמזה שנים רבות אמון על מלאכת המשפט - הלכה למעשה - בתחום זה של נזקים בגין ליקויי בניה. הספר ישמש כלי עזר לכל העוסקים בתחום ליקויי הבניה, עורכי-דין, שופטים ואף מומחים שונים.

 

מבין הנושאים שבספר (חלקי): 

 

איתור הנזק והפיצוי; ההבחנה בין הנזק הממוני לנזק הלא ממוני; הגישות השונות הקיימות לבחינת נזק לא ממוני; מבחנים לקביעת ערכו הכספי של הפיצוי; מידת הוודאות והדיוק המתבקשת מהנפגע בהוכחת הנזק והפיצוי; סעיף 13 לחוק החוזים (תרופות) כמכשיר להקלת מלאכת השומה; מטרת מתן הפיצויים לניזוק הינה החזרת המצב לקדמותו, עובר לפגיעה, ואין המדובר בפיצויים עונשיים; שיקולי בית-המשפט בקביעת הפיצוי בגין עוגמת נפש; ייעודו של הנכס; טיב הליקויים; מידת חומרתם של הליקויים; מידת השפעת הליקויים על שגרת חיי המשתמשים בנכס; התנהלות הצדדים עובר להליך המשפטי ובמהלכו; עלות תיקון הליקויים; התנהלות החברה הקבלנית כלפי רוכשי הדירות; נפקות גם לזהות הצדדים לדיון; "רדיפה" אחר הנתבעת לצורך ביצוע התיקונים;  "זכותו" של רוכש דירה לקבל את הדירה ללא לקויי בניה ובוודאי שזכותו כי הלקויים יתוקנו ללא צורך בהגשת תביעה; עלות התיקונים; אי-נוחות הנגרמת לדייר; היקף התיקונים; סוג הליקויים בו מדובר; משך הזמן מרגע שנתגלו הליקויים ועד להגשת התביעה ולאחריה; היחס בין הסכום הנדרש לתיקון וסכום הפיצוי; תביעת פיצויים על-ידי נציגות הבית המשותף; משך הזמן בו סובל התובע מן הליקויים; טיב הליקויים והיותו של הנכס דירת מגורים חדשה;  התנהלות התובע; נסיבות המצדיקות שלילת פיצוי; פערים בין התביעה לבין חוות-הדעת של המומחה מטעם בית-המשפט; נוכחות הדיירים בדירה בעת ביצוע עבודות התיקון; התערבות בית-משפט שלערעור; שיקולים שלא יילקחו בחשבון בפסיקת פיצוי בגין עוגמת נפש; דירות יד שנייה; "טבלאות" פסיקת הפיצוי בגין עוגמת נפש בעין פסיקת בתי-המשפט; פסיקת פיצויים על הצד ה"נמוך" וה"גבוה" ועוד.

פסיקת פיצוי מסוג עגמת נפש בתביעות ליקויי בניה
מחיר הספר
99.00 ₪
הוסף לסל

אני מסכימ/ה לתנאי השימוש באתר

כל הזכויות שמורות לאוצר המשפט הוצאה לאור בע"מ. השימוש באתר הינו באחריותו הבלעדית של המשתמש ובכפוף לתנאי השימוש באתר (לחץ/י כאן). כניסה לתכנים באתר כמוה כהסכמה לתנאי השימוש באתר. 

למעלה
רוצה שנתקשר? הקלק כאן
הרשמה לניוזלטר!!! הקלק כאן