מצטערים, אין לך הרשאה להדפיס.

 

ניתן לרכוש מנוי לאתר בטלפון: 03-6186141.

 

חובת ההנמקה במשפט הישראלי

איריס מרקוס, עו"ד
תאריך הוצאה מאי 2023

 

לתוכן העניינים המלא של הספר... לחץ/י כאן

 

חובת ההנמקה הפכה לנכס צאן ברזל של המשפט הישראלי. הדין והפסיקה חברו יחד ויצרו מיקשת הוראות שונות על-פיהן תיבחן דרך יישום החובה הן בהתנהגות הרשויות המינהליות, החלטות הטריבולנים המעין שיפוטיים והטריבונלים המשפטיים.

 

בין אם הדין מטיל חובת הנמקה ובין אם לאו הרי ההחלטות של הגופים דלעיל תיבחן על-פי העקרון הכללי שהוא יציר כללי הצדק הטבעי.

 

דבר אחד הוא רעיון המשתלט על המחשבה. דבר אחר הוא העברתו של הרעיון בכור ההיתוך של ההתמודדות האינטלקטואלית המבקשת לתמוך בו, תוך מודעות לתוצאותיו.

 

רבים הם הרעיונות אשר הצורך לנמקם הביא לחדלונם, שכן היה בהם אך הדר חיצוני שלא ניתן היה לבססו. חובת ההנמקה היא מהחשובים שבאתגרים שבפניהם, חייב שופט, המפעיל שיקול-דעת לעמוד.

 

לכן, חשוב כי נכיר היטב את הדין וההלכה באשר לחובת ההנמקה - ובכל אלה עוסק חיבור זה.

 

מבין הנושאים שבספר (חלקי):

 

חשיבותה של חובת ההנמקה; רשויות מינהל וגופים נבחרים; חוק לתיקון סדרי המינהל (החלטות והנמקות), תשי"ט-1958; תוצאות של הפרת חובת ההנמקה; ועדות מכרזים; ועדת איתור; מנהל מינהל החשמל-משרד התשתיות הלאומיות; משטרת ישראל; מנהל מקרקעי ישראל; משרד הבינוי השיכון; משרד הפנים; רשות המיסים; שירותי בתי הסוהר; ועדות לתכנון ובניה; חובת ההנמקה של החלטות בגופים "קולגיאליים" וטריבונלים מעין משפטיים; מועצה מקומית; ועד לשכת עורכי הדין; בית-הדין הרבני; ועדות המוסד לביטוח לאומי; נאמן בפשיטת רגל; העדר הנמקה כעילה לביטול פסק-דין; חריג לחובת ההנמקה - תקנה 460(ב) לתקנות סדר הדין אזרחי; טיבה של ההנמקה תיבחן על נסיבות כל מקרה ומקרה; הפניה לדברי המבקש - האם בכך יצא בית-המשפט חובת ההנמקה?; עדות יחידה  במשפט אזרחי; בית-המשפט לתביעות קטנות; הליכים פליליים; שימוע בטרם הגשת כתב אישום; העדר הנמקה בגזר הדין; בית הדין הצבאי לערעורים; מעצר - חובת הנמקה; ספק סביר - ביסוסו בהכרעת הדין - חובת ההנמקה; בוררות; ועדות חקירה; פקיד רישוי לכלי יריה; האם החלטה תמציתית של בית-המשפט העליון איננה יכולה להוות הלכה פסוקה?

חובת ההנמקה במשפט הישראלי
מחיר קטלוגי
426.00 ₪
מחיר באתר
99.00 ₪
הוסף לסל

אני מסכימ/ה לתנאי השימוש באתר

כל הזכויות שמורות לאוצר המשפט הוצאה לאור בע"מ. השימוש באתר הינו באחריותו הבלעדית של המשתמש ובכפוף לתנאי השימוש באתר (לחץ/י כאן). כניסה לתכנים באתר כמוה כהסכמה לתנאי השימוש באתר. 

למעלה
רוצה שנתקשר? הקלק כאן
הרשמה לניוזלטר!!! הקלק כאן