מצטערים, אין לך הרשאה להדפיס.

 

ניתן לרכוש מנוי לאתר בטלפון: 03-6186141.

 

יחסי שולח-שלוח

תאריך הוצאה נובמבר 2019
חדש
במבצע

 

 

לתוכן העניינים המלא של הספר... לחץ/י  כאן

 

נעמוד על שלושה ממאפייני מוסד השליחות, שיש בכל אחד מהם כדי להסביר את מורכבותו:

 

"ראשית, דיני השליחות מיוסדים על אחד הכלים העצמתיים והיצירתיים ביותר בעולם המשפט, הפיקציה המשפטית. כוחה של הפיקציה המשפטית בא מכוח הדמיון. באמצעות הפיקציה נפרצים גבולות המציאות והתרחשות מסויימת נחשבת בכוח הדמיון כאילו התרחש דבר מה אחר. כך למשל בשליחות: פעולתו של השליח נחשבת כאילו פעל בשולח בעצמו על-פי הכלל 'שלוחו של אדם כמותו'. אלא שלא ברור מה טיבה של פיקציה זו ומה מנגנון פעולתה? האם רואים את השולח כמי שפועל בעצמו באמצעות שלוחו כעין ידו הארוכה? או שמא רואים את השליח כמי שפועל עבור השולח, והוא כביכול בעל הפעולה, ורק תוצאתה מיוחסת לשולחו. שאלה זו שאינה תיאורטית בלבד ועשויים להיות תלויים בה פרטי דינים רבים, מלווה את החיבור כולו.

 

שנית, להבדיל מרוב המוסדות המשפטיים במשפט הפרטי, המסדירים עסקאות ויחסים משפטיים דו-צדדיים - מכר, שכירות, שאילה, קבלנות, חוזה עבודה ועוד - מוסד השליחות נמנה עם המוסדות המשפטיים המעטים שמעורכים בהם שלושה צדדים, השולח והשליח וצד שלישי. משולש זה מעורר שלל בעיות משפטיות מורכבות וסבוכות.

 

שלישית, השליחות אינה מוסד עצמאי אלא כלי משפטי המשמש לביצוע פעולה משפטית אחרת. השליחות באה תמיד בהקשר למוסד משפטי אחר: שליחות לקניה ולמכירה, שליחות להלוואה, שליחות לגירושין ולקידושין ועוד."

(מתוך דברי המחברים בספר חוק לישראל בעריכת נחום רקובר, חלק שליחות בעריכת מיכאל ויגודה)

 

השליחות היא מכשיר למשא-ומתן בין הבריות, כמו החוזה והקניין. אין היא באה להטיל אחריות בגין פעולות אסורות. אין היא עויינת לשולח. המבקש להטיל אחריות על השולח לפעולותיו האסורות של השלוח, חייב לעגן עצמו בפקודת הנזיקין (נוסח חדש) או בחוק הפלילי או במקור משפטי אחר שמחוץ לחוק השליחות.

 

ואכן, יחסי שולח-שלוח ידעו ספרות משפטית-מחקרית עניפה ובכלל זה ספרות ומאמרים. ואולם, המחבר מגיש לראשונה ספר המחבר בין התיאוריה למעשה על-ידי דברי הסבר שמקורם בספרות העניפה והמאמרים וכן מאות תמציות פסיקה המצביעות על דרכי יישומן של הוראות הדינים השונים בידי בתי-המשפט.

 

ואולם, בשנים האחרונות הובאו שינויים משמעותיים בדיני שליחות אשר ייסדו מוסדות משפטיים חדשים בתחום יחסי שולח-שלוח (דוגמת ייפוי-כוח מתמשך). מכאן, חשיבותו של הספר שמביא את כל הסוגיה על כל השינויים ההלכתיים ושבדין. הספר שהוא ייחודי ויחידי במינו דן בנושאים השונים על-פי הדינים השונים תוך הבאת הדין, דברי הסבר ומאות תמציות פסיקה פרי עיטם של בתי-המשפט. בדרך זו, מקיף הספר את כל המידע והידע הקיים כיום בתחום הנ"ל. הספר מוגש בכריכה קשה ומונה למעלה מ- 500 עמ'.

 

מבין הנושאים שבספר (חלקי):

 

מהותה של שליחות; שליחות - דינים שונים - חוק השליחות והצעת חוק השליחות; חוק השליחות וההלכה הפסוקה; יחסי עורך-דין-לקוח; יפוי-כוח כללי ומיוחד; יפוי-כוח בלתי-חוזר; יפוי-כוח נוטריוני; יפוי-כוח מתמשך; יחסי הגומלין בין  מוסד השליחות לבין מוסדות משפטיים ויחסי ייצוג שונים ועוד נושאים רבים אחרים.

יחסי שולח-שלוח
מחיר קטלוגי
898.00 ₪
מחיר באתר
598.00 ₪
הוסף לסל

אני מסכימ/ה לתנאי השימוש באתר

כל הזכויות שמורות לאוצר המשפט הוצאה לאור בע"מ. השימוש באתר הינו באחריותו הבלעדית של המשתמש ובכפוף לתנאי השימוש באתר (לחץ/י כאן). כניסה לתכנים באתר כמוה כהסכמה לתנאי השימוש באתר. 

למעלה
רוצה שנתקשר? הקלק כאן
הרשמה לניוזלטר!!! הקלק כאן