מצטערים, אין לך הרשאה להדפיס.

 

ניתן לרכוש מנוי לאתר בטלפון: 03-6186141.

 

תביעות פיצויים נגד מומחים - עילות ותקדימים

אליעזר פני-גיל, עו"ד ונוטריון
תאריך הוצאה נובמבר 2019
חדש
במבצע

 

לתוכן העניינים המלא של הספר... לחץ/י  כאן

 

לראשונה בארץ, ספר יחיד וייחודי, הדן במערכת היחסים שבין המומחים במתן חוות-דעת לבין הלקוחות ובתי-המשפט. מעמדם של המומחים לכל סוגיהם זכה לספרות עניפה בעניינים הנוגעים לטיפול שוטף של בעלי מקצועות שונים, עורכי-דין, רופאים ועוד ותביעות בגין רשלנות נגד מומחים אלה והמוסדות המעסיקים אותם.

 

בספר זה אנו עוסקים אך ורק בתביעות פיצויים נגד המומחה (כגון: רופא/שמאי/מהנדס) אשר נתן חוות-דעת מקצועית ללקוחו או לכל גורם אחר ונתברר, למשל, כי חוות-הדעת הינה רשלנית, לא מקיפה וגרמה נזק למזמין חוות-הדעת. זאת ועוד, הספר מקיף סוגיות שעניינן פסילת המומחה של בית-המשפט ועד כדי תקיפתו בעילות תביעה שונות. יש להעיר, כי מעמדו של מומחה בית-המשפט הינו ככל בעל תפקיד (בהתאמה) על כל החובות והסמכויות של בעל תפקיד ומעמדו כלפי בית-המשפט והמעורבים בסכסוך המשפטי לשמו מונה המומחה.

 

יפים הם דבריו של בית-המשפט ב- ת"א (יר') 13887-10-14 איגור דיקר נ' מרים שכנר (01.08.19) בדחותו את התביעה:

 

"כפי שנקבע ב- ע"א 5302/93 בנק מסד בע"מ נ' מרדכי לויט, פ"ד נא(4), 591 (1997) ייתכן שרצוי יותר לאמץ את סיכום ההלכות בישראל בסוגיה זו, כפי שהוא מופיע במאמרו של ד"ר א' פורת "דיני נזיקין" בסעיף 46.10 (בעמ' 326) לחיבור האמור מסוכמות ההלכות האמורות כדלקמן: "... אחריותו של מחווה הדעה על-פי עוולת הרשלנות קמה אם חיווה את דעתו בתחום מומחיותו (או בתחום שבו התיימר להיות מומחה); אם היה עליו לדעת שמקבל חוות-הדעת יסתמך עליה; אם מקבל חוות-הדעת אכן הסתמך עליה כאמור באופן סביר ועקב כך נגרם לו נזק; אם לא הייתה צפויה בדיקת ביניים של חוות-הדעת לפני ההסתמכות עליה; וכמובן - אם חיווי הדעה היה בלתי-סביר בהתחשב במומחיותו של מחווה הדעה. כאשר למחווה הדעה יש נגישות למידע שאין למקבל חוות-הדעת, תגבר הנטיה להטיל על הראשון אחריות נזיקית". בסיכומיו המשלימים... הוצע המבחן הבא, שאף אותו מוכן אני לקבל: "... מוסר מידע עלול להתחייב בנזיקין כלפי מקבל מידע שהסתמך על מידע זה גם כאשר מקבל המידע לא היה צד לפניה אל מוסר המידע, אך מוסר המידע ידע או צריך היה לדעת כי המקבל כאמור עלול להסתמך על מידע זה ולפעול על פיו". יש להוסיף למבחן זה, בין השאר, גם את הדרישה שבפועל הסתמך המקבל על המידע האמור, פעל על-פיו ועקב כך נגרם לו נזק."

 

הספר מוגש בכריכה קשה ומהודרת.

תביעות פיצויים נגד מומחים - עילות ותקדימים
מחיר קטלוגי
788.00 ₪
מחיר באתר
598.00 ₪
הוסף לסל

אני מסכימ/ה לתנאי השימוש באתר

כל הזכויות שמורות לאוצר המשפט הוצאה לאור בע"מ. השימוש באתר הינו באחריותו הבלעדית של המשתמש ובכפוף לתנאי השימוש באתר (לחץ/י כאן). כניסה לתכנים באתר כמוה כהסכמה לתנאי השימוש באתר. 

למעלה
רוצה שנתקשר? הקלק כאן
הרשמה לניוזלטר!!! הקלק כאן