מצטערים, אין לך הרשאה להדפיס.

 

ניתן לרכוש מנוי לאתר בטלפון: 03-6186141.

 

הפרשנות לחוק שיקים ללא כיסוי - הלכה ומעשה

עו"ד ארז וינשטיין
תאריך הוצאה מאי 2023

 

לתוכן העניינים של הספר - לחץ/י כאן

 

מטרתו של חוק שיקים ללא כיסוי, התשמ"א-1981 הינו להבטיח כי השימוש בכלי כלכלי זה של שיקים יעשה תוך הפעלת שיקול-דעת ומתוך מטרה להבטיח כי הנפרעים לא יוותרו מבלי יכולת להיפרע ממושך השיקים.

 

לאור תכליתו ומטרתו של חוק שיקים ללא כיסוי, השימוש בשיקים הינו "מבחן שביושר". תכלית החוק היא שלילת הזכויות ממי שנכשל במבחן היושר הנ"ל, לשם הגנה על כלל בעל החשבונות. המחוקק שם לו לדגל להילחם בבעיה זו. בצד זה גילינו בפסיקת בתי-המשפט גם מקרים רבים בהם בית-המשפט נעתר לבקשת בעל החשבון שחשבונו הוגבל כאמור וביטל את ההגבלה או גרע שיקים.

 

בחיבור זה, התמקד המחבר בפרשנות לחוק שיקים ללא כיסוי תוך ניתוח פסיקת בתי-המשפט, ודברי הסבר של מלומדי משפט. הספר כולל מאות תמציות פסיקה של בתי-המשפט לכל ערכאותיהם.

 

מבין נושאי הספר (חלקי):

 

מהו שיק שסורב, ביטול שיק, שיק שסורב בהצגה ראשונה ונפרע בהצגה נוספת, חשבון מוגבל, לקוח מוגבל, לקוח מוגבל חמור, הסרת הגבלת חשבון, זיכוי סופי של שיק, גילוי זהות של מושך השיק, אשראי ללקוח, האם רשימת העילות לערעור שבסעיף 10 לחוק שיקים ללא כיסוי היא רשימה סגורה או רשימה פתוחה, עילות הביטול, הבנק סירב לפרוע את השיק מחמת טעות, יסוד סביר, הבנק סירב לפרוע את השיק מחמת עיקול שהוטל על החשבון, נטל ההוכחה, הדרישה ליתן התראה, סדרי דין, מקום השיפוט, בקשת ערעור, צירופים לבקשה, מועד הגשת הבקשה, תשובת המשיב, סעד זמני, מבקש שותף, הגבלה לנימוקים, עותקים, מעשה בית-דין והאם ראוי לראות בהכרעת בית משפט לפי חוק שיקים ללא כיסוי מעשה בית-דין המחייב את הצדדים גם בהליכים אזרחיים אחרים שביניהם, פיקדון לכיסוי הוצאות משפט, פיקדון להוצאות עד, אגרות, הוצאת שיק ללא כיסוי בראי חוק העונשין, היסוד העובדתי והנפשי, החזקה הקבועה בסעיף 432(ג) לחוק העונשין, שיק לביטחון, התנהגות בנק ומסגרת אשראי, שמירת אחריות פלילית לפי חוקים אחרים, הגבלה במשיכת שיקים, הטענה כי הבנק איפשר חריגות ממסגרת למרות היעדר כיסוי מספיק, התשתית הראייתית הנדרשת, שיק שלא צויין בו תאריך, סירוב הבנק לכבד שיקים – אימתי, בטחונות, אשראי חוץ בנקאי, חוק שיקים ללא כיסוי חל גם על עמותה ללא כוונת רווח, מהו היום הקובע, ההליך על פי סעיף 10 לחוק שיקים ללא כיסוי הינו הליך מיוחד ואין מקום לכרוך יחדיו הליך בסדר דין מיוחד ביחד עם תביעות אחרות, טענת המערער כי נגנבו ממנו פנקסי השיקים, הגבלת חשבון שלא כדין וללא סיבה מוצדקת, עילת תביעת לשון הרע בגין סירוב לכבד שיקים שלא כדין או הגבלת לקוח שלא כדין ועוד.

הפרשנות לחוק שיקים ללא כיסוי - הלכה ומעשה
מחיר הספר
65.00 ₪
הוסף לסל

אני מסכימ/ה לתנאי השימוש באתר

כל הזכויות שמורות לאוצר המשפט הוצאה לאור בע"מ. השימוש באתר הינו באחריותו הבלעדית של המשתמש ובכפוף לתנאי השימוש באתר (לחץ/י כאן). כניסה לתכנים באתר כמוה כהסכמה לתנאי השימוש באתר. 

למעלה
רוצה שנתקשר? הקלק כאן
הרשמה לניוזלטר!!! הקלק כאן