מצטערים, אין לך הרשאה להדפיס.

 

ניתן לרכוש מנוי לאתר בטלפון: 03-6186141.

 

הודיות, שאלונים וגילוי מסמכים בהליך האזרחי (לאור תקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט-2018)

אבנר קדם, עו"ד ונוטריון
תאריך הוצאה אוגוסט 2023

 

לתוכן העניינים של הספר - לחץ/י כאן

 

תקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט-2018 שנכנסו לתוקף בינואר 2021 מהוות נדבך חשוב במטרה להביא לניהול ההליך המשפטי באורח יעיל, מהיר וענייני. התקנות החדשות מציבות אתגר לא קל לעורכי-הדין ולשופטים בניהול ההליך.

 

על-מנת להפוך את ההליך המשפטי ליעיל מוטלות משימות על עורכי-הדין שעניינן ניסוח כתבי טענות באורח תמציתי ובצורה המודגשת בתקנות החדשות, גילוי הדדי ושקיפות מלאה. כלומר, לקראת הדיון המקדמי יעמדו בפני בית-המשפט מלוא הנתונים על מנת לכוון את המשך הדיון.

 

התקנות החדשות פותחות שער לעידן חדש בניהולו של ההליך המשפטי. טקטיקה משפטית, אסטרטגיה תהיינה מילים שאבד עליהן הכלח. עוד בטרם בית-המשפט יתכבד לזמן הצדדים לקדם המשפט ייאלצו הצדדים לגלות שקיפות מירבית באשר לטענותיהן ולבררן האחד מול השני טרם הדיון. בית-המשפט יהיה חשוף לכל המידע כבר במסגרת הדיון המקדמי.

 

התקנות החדשות נותנות משמעות חדשה לכלים הדיוניים השונים. בצד התקנות החדשות מובא בספר אף הדין הישן. אין ספק שההלכה הפסוקה יפה אף לעת זו.

 

הכלים הדיוניים של גילוי מסמכים ושאלונים, נועדו, עד כמה שהדבר אפשרי, ליצור שיוויון בין בעלי הדין ולהעמידם עד כמה שניתן, בעמדה התחלתית ובנקודת זינוק, פחות או יותר שווה. בשיטת המשפט שלנו, החלנו את עיקרון הגילוי לפיו יש לשאוף לגילוי ועיון הדדי מירבי של מסמכים במטרה להבטיח:

 

- ניהול ענייני של המשפט באופן שהצדדים יוכלו לבחון את סיכוייהם ולכלכל את צעדיהם על-סמך כל החומר הרלבנטי שיהיה פרוש בפניהם במסגרת הגילוי, ואשר לפעמים סולל להם את הדרך לפשרה;

 

- ניהול יעיל של המשפט באופן שהמשפט יתנהל ללא דחיות עקב חשיפת חומר חדש שלא גולה והצורך בהבאת ראיות הזמה;

 

- ניהול הוגן של המשפט באופן שהמשפט לא יהפוך לזירת התגוששות באפלה כאשר כל צד מחזיק את קלפיו קרוב אליו.

 

לפיכך, נקודת המוצא היא שכל מסמך הנמצא ברשותו של בעל דין והנוגע לעניין שבמחלוקת הינו מחוייב גילוי ובכלל זה גם עיון. מטעמים אלה נקבע כי הליכי הגילוי והעיון ייעשו בשלבים המקדמיים של המשפט.

 

כפי שנראה בחיבור זה, הליכי גילוי מוקדם, שאלונים וגילוי מסמכים, נועדו כדי לפשט את ההליכים, לקצר את הצורך בהבאת ראיות ולהשיג הודיות מבעל דין על עניינים שניתן להשיג הודיות לגביהן (המושג הודייה איננו בתקנות החדשות). חיבור זה כולל הסברים (טקסט בוק) תוך הבאת תמציות פסיקה פרי פסיקת בתי-המשפט.

 

מהדורתו הקודמת של הספר אף צוטטה בפסקי-דין רבים, כגון: ת"א (ת"א - מחוזי) 19283-04-11 א' ארנבון בע"מ נ' חברת נמלי ישראל:

 

"30... יש לזכור בהקשר זה, כי הזכות להציג שאלות אינה מצומצמת לעובדות אשר שנויות במחלוקת במישרין, והיא חלה גם לגבי העובדות שקיומן או שאי-קיומן נוגע לקיום או לאי-קיומן של העובדות השנויות במחלוקת במישרין (ראו א' קדם הודיות, שאלונים וגילוי מסמכים בהליך האזרחי (הוצאת אוצר המשפט, 2009), עמ' 46..."

{לפסקי-דין נוספים המאזכרים את הספר ראה: ת"א (שלום נת') 65737-01-19 צבי סודק נ' שלומית אלון; ת"א 31352-02-11 (ת"א - מחוזי) איילת איזק ואח' נ' כרטיסי אשראי לישראל; ת"א (ת"א - מחוזי) 2435-06-11 תנובה מרכז שיתופי לשיווק ואח' נ' יפים פרלוב ואח'}

הודיות, שאלונים וגילוי מסמכים בהליך האזרחי (לאור תקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט-2018)
מחיר הספר
99.00 ₪
הוסף לסל

אני מסכימ/ה לתנאי השימוש באתר

כל הזכויות שמורות לאוצר המשפט הוצאה לאור בע"מ. השימוש באתר הינו באחריותו הבלעדית של המשתמש ובכפוף לתנאי השימוש באתר (לחץ/י כאן). כניסה לתכנים באתר כמוה כהסכמה לתנאי השימוש באתר. 

למעלה
רוצה שנתקשר? הקלק כאן
הרשמה לניוזלטר!!! הקלק כאן