מצטערים, אין לך הרשאה להדפיס.

 

ניתן לרכוש מנוי לאתר בטלפון: 03-6186141.

 

בדיקה והשוואת כתבי יד - גרפולוגיה ונגזרותיה במשפט הישראלי - מבט עיוני ומעשי

אליעזר פני-גיל, עו"ד ומגשר
תאריך הוצאה דצמבר 2023

 

לתוכן העניינים של הספר - לחץ/י כאן

 

מדפי הספרות המשפטית ידעו חיבורים של גרפולוגים בעלי שם שאכן נתנו ביטוי נאה ויסודי להליכות המומחה ודרכו בעת מתן חוות-דעת גרפולוגית לעניין זיהוי חתימות או אמיתותן או השוואת כתבי יד ועוד. ואולם, חוות-דעת גרפולוגית אינה אלא חלק מהליך משפטי מורכב המושתת גם על עדים, מסמכים וראיות אחרות. חוות-דעת כזו אינה חזות הכל. זאת גם נראה לאחר עיון במאות תמציות ההלכה הפסוקה שתובאנה בספר.

 

המחבר, האמון על הליטיגציה המשפטית מזה שנים רבות, מביא בפנינו ספר ובו מבט יסודי ומעמיק לא רק על השיטות הפרטניות על-פיהן נבחן כתב היד לצורך הגשת חוות-דעת אלא גם על יישום הדברים במהלך ההליך השיפוטי ובפסיקות בתי-המשפט.

 

בספר מובאת גישה חדשה באשר לשימוש או בשימושים השונים של הגרפולוגיה, וכאלה ישנם רבים, בהקשר של ניתוח כתבי יד, בהליך המשפטי. להזכירנו, כיום, ההלכה הפסוקה, איננה מקבלת, למשל, חוות-דעת גרפולוגית באשר למצבו הרפואי של אדם, אלא בהסתייגות כפי שפורט בהלכות השונות.

 

המחבר, מביא גישה חדשה ומרעננת באשר לצורך לפתוח את שערי ההליך המשפטי בבואו להכריע בסוגיות הקשורות לאמיתותו של מסמך או מסמכים או זיהוי החתימה, בפני חוות-דעת שונות המתייחסות למצבו הרפואי של הכותב או אופייו או כל נתון אחר אותו ניתן להסיק מכתב ידו של הכותב. הדבר אפשרי בפרט כאשר ממילא הראיה הינה ככל ראיה אחרת הכפופה לדיני הראיות וכן כי בסיכומו-של-דבר ההחלטה נתונה לשיקול-דעתו של בית-המשפט. בית-המשפט יכול להגיע למסקנות אפילו בהתעלם מכל חוות-דעת בנדון על-סמך מערכת עובדתית או אמון או כל סיבה אחרת.

 

הספר מחולק למספר שערים:

 

שער א': כללי: מקצוע הגרפולוגיה בעין ההלכה המשפטית, עדות מומחה כבסיס להכרעה במשפט האזרחי, חוות-דעת מומחה לכתב יד להוכחת מצב נפשי ועוד.

 

שער ב': נטל ההוכחה, מידת ההוכחה, חומרי ראיות, מקצוע הגרפולוגיה כמדע שימושי וחוות-דעת מומחה לבדיקת כתבי יד והשוואת כתב יד כראיה מדעית: מבוא - הראיה המדעית, השוואת כתבי יד במשפט הפלילי ובמשפט האזרחי, סוגי ראיות, נטל ההוכחה, חובת ההוכחה, מאזן ההסתברות, חומרי חקירה, ממצאים מדעיים וטכנולוגים, מצבים שונים של היזקקות להוכחה באמצעות ראיות נסיבתיות, אבחנות העשויות להשפיע על משקלה של ראיה, ראיות מדעיות שונות חוות-דעת גרפולוגית, ראית ה- ד.נ.א, טביעת אצבע, זיהוי קול, שיקול-דעת בית-המשפט ונטל ההוכחה בפסיקות של זיהוי חתימות והשוואת כתבי יד בנושאים שונים ועוד.

 

שער ג': מומחים: - הדין לרבות תקנות 87 עד 93 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט-2018, מומחים בראי ההלכות הישנות, הכנת חוות-הדעת, פסילת חוות-הדעת, חקירת המומחים, מומחה מטעם בית-המשפט ועוד.

 

שער ד': השוואת כתבי יד - זיוף חתימה: עקרונות מנחים ויישומם בפסיקות בתי-המשפט, בדיקה והשוואת חתימות, תכונות כתב יד המבחינות בין אדם לאדם, צורות ותכונות כתב היד, זיוף חתימה על מסמכים בראי פסיקת בית-המשפט העליון/מחוזי/בית-משפט לענייני משפחה/בית-משפט שלום, זיוף חתימה בענייני צוואות לרבות זיוף צוואות בראי פסיקת בית-משפט העליון/המחוזי/בית-משפט לענייני משפחה, הזיוף בהליכי בוררות בראי פסיקת בתי-המשפט, הזיוף בענייני ביטוח בראי פסיקת בתי-המשפט, טביעת אצבע, קבלת ראיות בשלב ערעור, שינויים במסמך ועוד.

 

שער ה': הזיוף במשפט הפלילי: הדין והלכה הפסוקה.

 

הנה-כי-כן, לראשונה בארץ, מדובר בספר מקיף ביותר שיהווה מורה דרך רציני לכל העוסקים בליטיגציה וניהול הליך משפטי הקשור בזיוף חתימות, מסמכים ועוד. מאות תמציות פסיקה מגלות למשתמש לא רק את הפסק אלא גם את שמות המומחים המעורבים בהליך, מסלול החשיבה לקראת הכנת חוות-הדעת וכן את עמדת בית-המשפט.

בדיקה והשוואת כתבי יד - גרפולוגיה ונגזרותיה במשפט הישראלי - מבט עיוני ומעשי
מחיר הספר
65.00 ₪
הוסף לסל

אני מסכימ/ה לתנאי השימוש באתר

כל הזכויות שמורות לאוצר המשפט הוצאה לאור בע"מ. השימוש באתר הינו באחריותו הבלעדית של המשתמש ובכפוף לתנאי השימוש באתר (לחץ/י כאן). כניסה לתכנים באתר כמוה כהסכמה לתנאי השימוש באתר. 

למעלה
רוצה שנתקשר? הקלק כאן
הרשמה לניוזלטר!!! הקלק כאן