מצטערים, אין לך הרשאה להדפיס.

 

ניתן לרכוש מנוי לאתר בטלפון: 03-6186141.

 

דרישת הכתב בעסקאות מקרקעין

ד"ר פ' נרקיס
תאריך הוצאה אפריל 2023

לתוכן העניינים של הספר - לחץ/י כאן

 

דרישת הכתב בחוק המקרקעין פורשה בפסיקה כדרישה מהותית ולא ראייתית בלבד, מתוך מגמה להרתיע את הציבור מעשיית עסקאות במקרקעין שלא באמצעות הסכם מפורט בכתב.

 

ללא מסמך בכתב המעיד על קיום העסקה במקרקעין (על כל פרטיה המהותיים), העסקה אינה תקפה, ולא ניתן להוכיח את קיומה בדרכים חילופיות. יחד-עם-זאת, אין המסמך חייב לגלם את ההתחייבות עצמה, אלא מספיק שהוא מעיד באופן ברור על קיומה. כוונת המחוקק אכן הייתה רצויה. אולם ברבות השנים הוקהתה הדרישה ובמהלך קיומה של הדרישה היא חלפה תמורות רבות.

 

הנה-כי-כן בחלוף עשרות שנים מיום כניסתו לתוף של חוק המקרקעין עברה דרישת הכתב מצוותו של סעיף 8 טלטלות שונות. היא נולדה בסימן של "גישה שמרנית" וראתה את יישומה דרך גישות מרככות כאשר שיאה בגישה מרככת מכוח "זעקת ההגינות".

 

כל תלאותיה של דרישת הכתב מובאים בחיבור זה תוך התייחסות הן להלכות בתי-המשפט על ערכאותיהם, לדברי מלומדי משפט וכן לשלל סיטואציות - פועל יוצא של ההלכה הפסוקה - בהם נבחנת נפקותה של דרישת הכתב והשפעתה על כינונם או איונם של יחסים משפטיים.

 

מבין הנושאים שבספר (חלקי):

 

דרישה מהותית; כוונת הצדדים; גמירות הדעת; מהם תנאים מהותיים; כותרת המסמך; זהות הצדדים; תיאור הממכר; מהות העסקה; מחיר התמורה; מועדי תשלום; מועד העברת הממכר; תשלום מיסים והוצאות; חתימת הצדדים על המסמך; טופס מש"ח; סדרי דין; דרישת הכתב ועסקה הנעשית מטעמו של קטין; דרישת הכתב בעסקות מקרקעין והלכות שיתוף בין בני זוג; דרישת הכתב ודיירות מוגנת; דרישת הכתב ובתים משותפים; דרישת הכתב ועסקת קומבינציה; מנגנון השלמה; דרישת הכתב וזיכרון דברים; דרישת הכתב ויפוי-כוח בלתי חוזר; דרישת הכתב בהתקשרויות עם רשויות מקומיות; עילות תביעה בהעדר מסמך הממלא אחר דרישות סעיף 8 לחוק המקרקעין; היעדר תום-לב; עשיית עושר ולא במשפט; זכויות בלתי-רשומות; אי-חוקיות; שליחות נסתרת בעסקת מקרקעין; צורות ותקדימים; זעקת ההגינות; תנאים מהותיים וחיוניים החייבים להימצא במסמך שבכתב ועוד נושאים רבים אחרים.

דרישת הכתב בעסקאות מקרקעין
מחיר קטלוגי
545.00 ₪
מחיר באתר
65.00 ₪
הוסף לסל

אני מסכימ/ה לתנאי השימוש באתר

כל הזכויות שמורות לאוצר המשפט הוצאה לאור בע"מ. השימוש באתר הינו באחריותו הבלעדית של המשתמש ובכפוף לתנאי השימוש באתר (לחץ/י כאן). כניסה לתכנים באתר כמוה כהסכמה לתנאי השימוש באתר. 

למעלה
רוצה שנתקשר? הקלק כאן
הרשמה לניוזלטר!!! הקלק כאן